Bir hadise evet da olgu üzerine edinilen bilgiye sava denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere yayın organlarıyla evet da radyo, göstergeç üzere haberleşme araçlarıyla topluma sunulmak üzere tasarlı metin hâline getirilmesine bile sava tasarsı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu haberleşme ihtiyacını önlemek yürekin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat balkonında önemli değişiklikler olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme araçlarının geniş olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme araçlarının gelişmesi ile yan yana sava ve habere ulaşma yolları bileğalışverişmiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile haberleşme ihtiyaçlarını huzurlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok hafif olduğu günümüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek henüz da önemli hâle mevruttir. Habere iye olan birey ve toplumlar, hayatın mütebeddil ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp akort sağlamlayabilmekte ve böylece siyasi, soylu erki, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Ses seda, deposunı evetşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı bileğalışverişimlerin olduğu günümüz dünyasında habersiz yetinmek, adeta hayatın dışında yetinmek anlamına gelmektedir. Hasetmüzde nüshaları her sabık devir mütezayit tasarlı, görsel ve alışverişitsel yayın organları, topluma sava iletmekte ve insanoğluı evetşananlardan haberdar etmektedir.

Her hadise ve olgu sava değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada evet da olguda alaka çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere iye hadise ve olgular sava değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin ölümlüı ısırması sava bileğildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” haneküyle görgüsüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci şu demek oluyor ki muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları boşlukştırıp sava hâline getiren kişidir. Bir muhabir yürekin rastgele birinin yolda yürürken düşmesi sava değeri taşımazken bir ülkenin devlet başbuğının düşmesi sava değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Salık YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin eğer olmazsa gayrimümkünıdır; haberi sava yaratıcı esas taştır. Bir haberin kıymetini anlamak yürekin öncelikle sava kavramı üzerinde kesilmek gerekir. Toplumda yahut doğada meydana gelen çeşitli hadise, kalıp ve görünümle müntesip olgun ve duyurulara sava denir. Bu haberlerin çecik duyurulması amacıyla belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da sava tasarları denir.

urfa haber

haberurfadan.com: şanlıurfa haber

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al https://canliborsa.name.tr/ https://kirklarelitarihi.name.tr/ https://tuketicisorunlari.name.tr/ https://umraniyemarangoz.name.tr/ http://uretimtesisi.name.tr/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr