İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak farklı bir kaynağa aktarma fail, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sıkıştırılan ve ısınan gaz lambasıın kondanserde soğutulması ile çalışır. Henüz sonrasında genleşme vanasından sabık gaz lambasıın tabncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve mayilaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak maksut mayinın üzerinden ısıyı alır alçrahat basınçta gaz lambası olarak kompresöre hasılat, tekrar sıkıştırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam paha.

Chiller sistemi;

Kez soğutmalı chiller
çevre soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi ne çalışır sorusuna cevap serpmek bâtınin soğutma gruplarını ayrı ayrı incelemek gerekir.

çevre Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine göre gruplandırılır. En eke alt bölüm ise ısı kaynağının ne evetğudur. Eğer ısı havaya atılmışyorsa esinti kaynaklı soğutma grubu, suya atılmışyorsa akarsu kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. çevre soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu gaz lambasıın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin esinti soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışır.

Kompresörde sıkıştırılmış ve şiddetli sıcaklıkta gaz lambası halindeki soğutucu rahatışkan kondansere gönderilir. Fanlar katkıı ile batarya yüzeyinde esinti rahatışı katkısızlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz yağı üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Kez Soğutmalı Chiller
Kez soğutmalı chiller soğutma sistemleri, esinti soğutmalı chiller çalışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki har gaz lambasıı akarsu ile soğutur. Gaz yağıın soğutulması bâtınin esinti soğutmalı bataryalar adına akarsu kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı bileğmedarımaişettiriciler kullanılır.

Chiller ne çalışır diyenler bâtınin akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında akarsu kaynağı ihtiyacının olduğunu açıklamak gerekir. Kez kaynakları; akarsu, deniz, soğutma kulesi yahut standart akarsu hattı olabilir. Kez soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek sahaın sınırlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli amma akarsu maliyetlerinin düşük evetğu yerlerde kullanılır.

Kez soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çalışabilme özelliğine ehil evetğu bâtınin soğutma maksut bölgeye en yaklaşan şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile mefkûre çözüm katkısızlamaktadır. Bahir üstü vesaitının iklimlendirilmesi bâtınin bile akarsu soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller ne çalışır diyenler bâtınin son olarak akarsu soğutmalı chiller sistemlerinin çeyiz hacmini minimize etmiş olduğu bâtınin misal kapasitedeki chiller cihazına kıyasla %65 henüz küçük hacim sağlamış olduğunı açıklamak gerekir. Aynı zamanda kompresör çalışma başarımındaki yükselme sebebi ile henüz düşük elektrik tüketimi yapar ve şiddetli başarım katkısızlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri ilkin edinmek üzere, besin ve ilaç endüstri, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, antipatik esinti depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her kullanım sahaına munis chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi ne çalışır sorularınıza cevap aldıysanız üretim merkeziniz ve medarımaişetletmeniz bâtınin size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden bindi alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

chillersistemleri.com: Chiller Montajı

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al https://canliborsa.name.tr/ https://kirklarelitarihi.name.tr/ https://tuketicisorunlari.name.tr/ https://umraniyemarangoz.name.tr/ http://uretimtesisi.name.tr/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr