“Attalos Yurdu” manaına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde kâin kent, takkadak ardından korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’bile Bey Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına zalimlmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve mehabetli bir neşvünema göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en doğru yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca durağan ve yabancı turiste nesil sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme nazarıitibar duyanlar kucakin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete nesil sahipliği fail bu nadide kent, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile oldukça pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden doğru 13 yeri sizin kucakin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili kucakin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk çekimınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk arz Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede arz düz surlar koskocamanletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır evetğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten huzur alanlar kucakin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve tarz kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene durağan ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda arz düz doğal gaz yağı deposundan binlerce yıldır çıkan alevler skolastik Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan kafalı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile koçaklamamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek kucakin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi mevki dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü kavuşum 7 mevki altından alevler saçdamızlık devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi mevki dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek kucakin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde arz alır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla fiyat edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı andaçsına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında arz alır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda baştan aşağı ahali konstrüksiyonı dövme demirden bir zaman mekanizmasına malik olan kulenin saati 1974 senesinde yeniden bileğçalışmatirilmiştir. Külüstür zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının arz aldığı bir çan kalmıştır. Zaman Kulesinin kuzey yüzında ise çıkıntı halinde bir çıpa arz alır. Bu demirin çalışmalevi ise idam edilen kişmüterakki tarih boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında arz alıyor. Ayak tabanı Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ait. Zamanı konstrüksiyonnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ait olmayan yekta iz olmasının kanatı keşik Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze ulaşan ender konstrüksiyonlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir birlik halinde muhafaza altına alınmıştır.

Alanya transfer

Gazipaşa Transfer

Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

Yazı dolaşımı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al https://canliborsa.name.tr/ https://kirklarelitarihi.name.tr/ https://tuketicisorunlari.name.tr/ https://umraniyemarangoz.name.tr/ http://uretimtesisi.name.tr/ Seo Fiyatları iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr